Lor Peyniri

Yumuşak bir kıvama sahip olan lor peyniri, peynir altı suyunun usulüne uygun olarak kaynatılması ile meydana getirilen bir süt ürünüdür. Her ihtiyacı karşılayacak şekilde tuzlu ya da tuzsuz üretimi sağlanmaktadır.

Farklı yönlerden değişik lezzetlerle Türkiye’nin dört bir yanına sunulan bu peynir, ortak bir beğeni taşımaktadır. Başta kahvaltı olmak üzere değişik yemeklerde ve tatlılarda kullanılmaktadır. 

Lor Peyniri Üretimi Nasıl Gerçekleşir?

Tamamen sağlığa uygun ve steril bir ortamda aşamalı şekilde lor peynirinin üretimi gerçekleşmektedir. Peynir altı suyunun 90 dereceye kadar ısıtılmasıyla başlar. Bu işlem sonrasında tuz ilavesi ile pıhtı oluşumu gerçekleştirir. Ardından meydana gelen bu pıhtı bezlerin içerisine konulmak suretiyle süzgeçten geçirilir. Elde edilen lor peyniri tek başına kullanırken, değişik peynirlerin üretimi konusunda da değerlendirilmektedir.

Faydaları

Pek çok özelliğiyle lor peyniri sunduğu damak tadının yanı sıra sağlık açısından faydalar getirmektedir. Değişik lezzetler altında Akgünler Peynircilik bünyesinde hazırlanan lor, bu konuda insan sağlığını koruyucu avantajlar getiriyor.

  • Protein oranı diğer peynirlere göre daha yüksektir.
  • Kemik güçlenmesi,
  • Sindirim kolaylığı sağlar,
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi.

Hemen Sipariş Ver